W ramach projektu „Rio Tambo” 4 lutego br. Do Peru wyleciała grupa geodetów oraz archeologów. W scenerii Andów oraz doliny rzeki Tambo geodeci będą pracowali nad stworzeniem szczegółowych map terenów objętych projektem.
Projekt „Rio Tambo” z zakresu 7. Programu Ramowego Komisji Unii Europejskiej przewidziany na lata 2008-2011 jest realizowany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.Celem projektu są badania społeczności południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych od późnego plejstocenu po czasu współczesne. Prace terenowe skoncentrują się w dolinie rzeki Tambo i przyległej strefie przybrzeżnej Pacyfiku. Badania obejmują również obserwacje zmian środowiska fizycznego, flory i fauny.
Pozostałości roślinności oraz sekwencje zmian geomorfologicznych w dolinie Rio Tambo powinny pomóc w określeniu epizodycznych zmian klimatycznych w różnych częściach doliny, bardzo zróżnicowanej pod względem hipsometrii. Głównym czynnikiem wpływającym na klimat w tym regionie były anomalie pogodowe, określane jako El Nino. Zmiany klimatyczne warunkowały zasięg i rozwój procesów osadniczych oraz postępów i cofania się urbanizacji konkretnych obszarów doliny Rio Tambo i przyległego wybrzeża Pacyfiku.